Rozšířené hledání} Informace o členství Kontaktní informace Seznam uživatelů Kalendář Spřátelené weby Honda-club.cz Přihlásit se k emailu
[1]
Linka Uživatelské skupiny Linka Galerie avatarů Linka Kdo je online Linka
Linka Jak se stát členem klubu Linka Stáhnout stanovy sdružení Linka Výhody pro členy klubu Linka
  Články

Oprava centrálního zamykání C7G
  Sekce: Jak na to
  Zaslal:  7.10.2011 , 22:59

AUTOR: Stepa
4 háčka
Články: 1
Komentáře: 1

Hodnocení: 5.00/5.00 [2]

Technika Jak na to Klub Srazy a výlety Novinky a historie Partneři Můj příběh

Článek  Strana 1 z 1

Poslední dobou se začaly množit dotazy na opravu nefuknčního centrálu u některých dveří, abych to nemusel psát dokola, rozhodl jsem se napsat tento článek.

K opravě "samo-domo" mě dohnala situace na trhu, kde ani na vrakovištích nejsou k dostání tyto mechanismy. Pokud se tam nějaké objeví, ihned se za nimi zapráší. Cena se navíc pohybuje okolo 1000Kč/ks a ani nemáte jistotu že to nějaký čas vydrží. Honda prodává mechanismus centrálu spolu s mechanismem otevírání dveří jako jeden kus za krásných lidových 5000Kč.

Po demontáži z auta a oddělení od mechanizmu táhla kliky nám zbyde toto:

Nyní jsme postaveni před problém, jak to zapouzdření mechanismu rozebrat. Po krátkém dumání jsem zvolil násilnou metodu a to pomocí nože a kladívka(kterým uhodím na hranu nože). Nůž přiložíme na spoj 2 silonových(jako plast mi to nepřišlo) výlisků:

Po "rozlousknutí" uvidíme následující:

S ničím nehýbeme, pouze vyjmeme motorek:

Nyní se musíme dostat do motorku. Vnější kryt motorku se stává ze 2 částí...plechové šasi, v němž je uložen magnet a silonový výlisek, v němž je uložena hřídel a kartáče s kontakty. Abychom mohli vyjmout silonovou část, musíme odehnout prolisy v plechu, které drží vše pohromadě:

Opatrně silonovou část vysuneme a sundáme z hřídele. Chce to trochu citu, abyste nezničili kontakty s uhlíky...jsou napružené na kontakty na hřídeli. Po úspěšném provedení uvidíme v lepším případě toto:

To černé na hřídeli a uhlíkách je směs vazelíny, která se do motorku dostala zvenku, kde maže kolečka(viz obrázek výše, kde je mechanismus rozlousklý) a uhlíkového prachu. Toto dohromady vytvoří vodivou kaši, která zapříčiní svody mezi kontakty, motorkem teče moc proudu aniž by něco konal a časem se může i spálit. Motorek se potom chová tak, že má snahu zamknout dveře, ale jenom s táhlem lehce cukne a nic se dál nestane. Jiné příčiny jsou třeba takové, že někdy zamkne a někdy ne, nebo už nedělá nic.

Teď je na čase vyčistit kontakty na rotoru a silonovou část s uhlíky. Já vymývám isopropylalkoholem(IPA) s pomocí štětečku, dokud to není čisté. Potom to vypadá jako na následujícím obrázku:

Toto je lepší varianta, je patrné, že uhlíky jsou ještě dostatečně vysoké a nějaký čas motorek vydrží. Horší varianta je ta, že uhlíky jsou vybroušené až na měděný napružený kontakt...potom nezbývá jiná varianta, než vyměnit uhlíky. To se dá udělat tak, že vezmete nový motorek a uhlíky přehodíte(patrně se vám nepodaří sehnat nový motorek s tím nalisovaným mezikusem na hřídeli, který je zasunutý ve šneku). Motorek se dá zakoupit na eBay. Výrobce originálu je Mitsuba.

Nyní motorek složíme dohromady, plíšky ještě zpět neohýbáme a motorek nejdříve vyzkoušíme připojením na 12V, zda se práce vydařila. Pokud ne, musíte motorek rozebrat, pokud ano, odehnuté plíšky opět zahneme(třeba malým kladívkem, nebo zatlačíme šroubovákem) a můžete pokračovat v reverzním postupu k rozebírání. Silonové poudro mechanismu lepím dohromady vteřinovám lepidlem Loctite.

Tímto stylem jsem opravil 2 motorky...třetí(rezervní) má vybroušené kontakty až na měď a zatím jsem ho neopravoval. S mojí pomocí už motorek opravoval Matys5 k jeho spokojenosti, tak snad to pomůže ještě nekomu Úsměv.

Mnoho zdaru při opravě. Pokud si nebudete vědět s něčím rady, můžete se ozvat je to dobrý

Autor  Komentáře
crxmann
5 háček

Články: 16777129
Komentáře: 91
 Zaslal: 9.10.2011 , 10:07  Předmět:    
Vstoupit do diskuze k článku ZDE

Rating box? ? neni

Články

Sekce: Jak na to
  Zaslal:  7.10.2011 , 22:59