Rozšířené hledání} Informace o členství Kontaktní informace Seznam uživatelů Kalendář Spřátelené weby Honda-club.cz Přihlásit se k emailu
[1]
Linka Uživatelské skupiny Linka Galerie avatarů Linka Kdo je online Linka
Linka Jak se stát členem klubu Linka Stáhnout stanovy sdružení Linka Výhody pro členy klubu Linka
Autodíly CarDo - kryogenika
  Obsah fóra Honda-club.cz   
povinne ruceni?
Fórum: Pokec o autech
Zobrazit příspěvky z předchozích:
 Řadit příspěvky dle: 
Jdi na stránku Předchozí  1, 2 
Zaslat odpověď

Strana 2 z 2
Jarek je teď offline  Jarek
2 háčka
PříspěvekZaslal: 23.5.2018 , 10:21   Citovat  

Ne. Povinné ručení je regulováno zákonem č. 168/1999 Sb.

§12 (1) Pojištění odpovědnosti podle tohoto zákona zaniká
a) dnem, kdy pojistník, jeho dědic, právní nástupce nebo vlastník vozidla, je-li osobou odlišnou od pojistníka, oznámil pojistiteli změnu vlastníka tuzemského vozidla,

Pojišťovna NEMÁ žádné právo požadovat kopii TP a pojistka automaticky zaniká dnem oznámení skutečnosti pojišťovně.
Stačí se odvolat na tento paragraf a pojišťovna nemůže říct ani popel.
Technicky vzato nemají nárok požadovat ani kopii kupní smlouvy, je to jen zažitá praxe (a s ohledem na ochranu osobních údajů na hraně zákona, či spíš za jeho hranou, protože poskytuješ třetí straně osobní údaje někoho kdo k tomu nedal souhlas).
   Návrat  
   Zobrazit informace o autorovi Osobní garáž Odeslat soukromou zprávu
David.306 je teď offline  David.306
3 háčka
PříspěvekZaslal: 23.5.2018 , 20:17   Citovat  

Byl jsem na dopravce,pani mi ochotne vytiskla kopii tp.
   Návrat  
Hanus je teď offline  Hanus
PříspěvekZaslal: 24.5.2018 , 14:06   Citovat  

Kopii tp jsi dostal na urade od pani na dobre slovo, nebo jsi predkladal "kupni smlouvu", ze jsi auto prodal? Zajima me samotny proces, protoze vlastne uz nejsi majitelem auta a tak jsi se dostal k informacim od jine osoby Úsměv
   Návrat  
3 háčka
PříspěvekZaslal: 24.5.2018 , 21:34   Citovat  

Hanus napsal:
Kopii tp jsi dostal na urade od pani na dobre slovo, nebo jsi predkladal "kupni smlouvu", ze jsi auto prodal? Zajima me samotny proces, protoze vlastne uz nejsi majitelem auta a tak jsi se dostal k informacim od jine osoby Úsměv

Podle obcanky dohledala,jestli auto novy majitel prepsal a pak mi to vytiskla pro pojistovnu.Rikal jsem ji,ze bez toho nemuzu pojistku zrusit a novy majitel mi nechce kopii tp poslat.
   Návrat  
skyline je teď offline  skyline
3 háčka
PříspěvekZaslal: 25.5.2018 , 6:30   Citovat  

Jarek: nechci ti bourat bábovičky, ale nemáš pravdu. Aktuální znění VOP Allianz (zvýraznění moje):
"Pojištění odpovědnosti zaniká dnem, kdy pojistník, jeho dědic, právní nástupce nebo vlastník vozidla, je-li osobou
odlišnou od pojistníka, oznámil pojistiteli změnu vlastníka vozidla – u vozidel registrovaných v České
republice s povinností doložení vyznačení této změny v technickém průkazu vozidla; oznámením změny vlastníka vozidla pojištění nezaniká, pokud se novým vlastníkem vozidla stal pojistník, jeho rodiče nebo děti a pojistník při oznámení změny vlastníka pojistiteli projeví, že má na pokračování pojištění zájem."¨¨

Nejsem právník, abych posoudil, zda na to "má pojišťovna právo", ale je to ve VOP, se kterými jsem uzavřením pojistky souhlasil. Jistě můžeš u soudu napadnout, že ustanovení je neplatné, protože se ti nelíbí, ale rozhodně to není tak, že "pojišťovna nemůře říct ani popel". Pojišťovna po odkázání na zákon odkáže na VOP a nazdar.

O kupní smlouvě tam naopak není ani slovo - proč by taky mělo. Pro pojišťovnu je důkaz nový majitel v TP, kupních smluv si můžu napsat kolik chci.

Je možné, že to mají jiné pojišťovny jinak, každopádně místo ohánění se zákony by bylo lepší lidem doporučit, ať čtou smlouvy, tam najdou většinu odpovědí na své otázky. Zákony jsou obecné a řídí se jimi jen věci, které nelze smluvně upravit jinak nebo které smluvně upraveny nejsou. Nemyslím, že VOP Allianzu jsou se zákonem, který odkazuješ v rozporu, ale to by pochopitelně rozhodl až soud, pokud se budeš chtít neplatnosti VOP domáhat. Podle mě lze čas trávit i lépe, ovšem proti gustu žádný dišputát. Každopádně tvoje rada je bohužel běžnému uživateli k prdu z výše uvedených důvodů, i když si třeba aspoň někdo může chvíli v pojišťovně připadat jak geroj, co jim to tam hustě ukáže, aby pak zaplakal, když se mu vysmějí.
   Návrat  
   Zobrazit informace o autorovi  Odeslat soukromou zprávu
Hellborn je teď offline  Hellborn
5 háček
Členství: Žádné
PříspěvekZaslal: 25.5.2018 , 7:41   Citovat  

Soudy opakovaně uvedly, že rejstřík vozidel je pouhá evidence, která o vlastnictví vozidla nevypovídá vůbec nic. Vlastnické právo se totiž nabývá tzv. tradicí - převzetí věci a zaplacení kupní ceny (pokud není dohodnuto jinak). Např. auto, které sis pořídil na úvěrovou smlouvu a jsi zapsaný v TP, bývá často (škofin, sautoleas atd.) zajištěno tzv. zajišťovacím převodem práva - teda auto sis koupil, ale ve smlouvě o úvěru je uvedeno, že převádíš vlastnictví na věřitele, čili auto má fakticky na leasing, akorát po splacení odpadá opruz s převodem z leasingovky na nájemce... Blbý je, když to auto dlužník prodá a pak nesplácí... Pro dlužníka... Obvykle mu přijde předvolánka od PČR, protože je podezřelý (a často následně odsouzený) ze zpronevěry - § 206 tr. zákoníku.

Jinak mi teda z těch podmínek vyplývá, že až si koupím nové auto a staré budu chtít dát synovi, tak mi pojišťovna neumožní ukončit pojistku a budu jí muset platit dál a eventuálně vypovědět?
   Návrat  
3 háčka
PříspěvekZaslal: 25.5.2018 , 9:03   Citovat  

Hellborn: co si soudy myslí o účelu evidence je přece v tomto případě úplně jedno. Důležité je, že to za důkaz považuje Allianz. A co si budeme povídat, pro účely Allianzu (tedy zabránění fiktivních převodů za účelem obejití výpovědní lhůty) je stav TP směrodatný. Naopak kupní smlouva neznamená nic. Přecejen sepsat kupní smlouvu se sousedem, že kupuje auto a pak přejít k jiné pojišťovně je něco hodně jiného než kvůli tomu na souseda auto přepsat.

Pokud jde o Tvůj druhý odstavec, tak sorry, ale jsi přece právník, ne? Vždyť tam je napsané něco úplně jiného - že když se majitelem stane syn, tak pojištění nezaniká, pokud jsi u oznámení projevil zájemn a pokračování. Tj. v zásadě dojde k akorát k tomu, že platíš dál pojistku za syna, i když už Ti auto nepatří (tj. auto změnilo majitele, ale k ukončení pojištění nedošlo). Pokud ale nic takového neprojevíš, pojistka skončí i tak. Schematicky:
- oznámím změnu - pojistka končí
- oznámím změnu a řeknu, že chci, aby pojistka pokračovala (pouze ve jmenovaných případech - rodiče, děti) - pojistka nekončí

Klidně mě vyveď z omylu, že to čtu špatně, ale já to tam vidím. Úsměv
   Návrat  
Jarek je teď offline  Jarek
2 háčka
PříspěvekZaslal: 25.5.2018 , 9:16   Citovat  

Nebaví mě se pořád opakovat, tak jen ve stručnosti doplním pro nechápavé.

1) VOP nestojí nad zákonem, ať už si tam napíšou cokoliv. Nehraje to žádnou roli.
2) S institucemi jako jsou pojišťovny je nejlepší komunikovat písemnou formou. Výpověď prostě pošleš doporučenou poštou (nejlépe s doručenkou) a je vyřešeno. Bez nutnosti se hádat s nějakým blbem na pobočce a bez nutnosti jim posílat kopie čehokoliv. Věř, že i když si kladou podobné podmínky do VOP, tak jejich právní oddělení zákony zná.
   Návrat  
5 háček
PříspěvekZaslal: 25.5.2018 , 9:17   Citovat  

Ale změna vlastníka je smlouvou a tu změnu chtějí oznámit. Takže pokud chtějí potvrzení o změně vlastnictví, tak chtějí smlouvu nebo v případě ústní čestné prohlášení. To, co je v registru, neznamená změnu vlastníka. A vzhledem k přepisům s plnou mocí kdekoli (já si přepis radši dělám osobně) se nemusíš k těm podkladům (jak vidět výš) dostat. U Kooperativy nebyl loni problém při prodeji Accorda. Stačilo na pobočce oznámit prodej, smlouvu jsem jen ukázal, paní si udělal poznámku a šel jsem.

Jo, máš pravdu, já to jen prolítl.
   Návrat  
3 háčka
PříspěvekZaslal: 25.5.2018 , 10:28   Citovat  

Jarek: tak se neopakuj a napiš něco nového. VOP nad zákonem nestojí, nicméně ty tvrdíš, že jej porušují a jsou tedy (alespoň v tomto bodě) neplatné. Jaký pro to máš podklad? Číslo spisu? Rozhodnutí soudu? Nebo si to jen myslíš, protože zákon další podmínky nestanoví? Dle mého o tom, že oznámení nemůže být svázáno nějakou povinností doložení může rozhodnout až soud - a pokud to neudělal, tak bych to jiným neradil. Ono je sice hezké, že případný soudní spor vyhraješ, ale pokud naskakuje penále za nezaplacené pojištění (protože jsi nedoložil a tak pojištění trvá), žádná sranda to být nemusí.

Nevím, jak se k tomu Allianz staví po praktické stránce, ale právě proto, že si myslím, že úplně blbé právníky nemají bych spíše šetřil čas než si hrál na hrdinu "protože zákon". Jestli už ale soud rozhodl, že další podmínky jsou neakceptovatelné, pak se s tím operovat dá.

Hellborn: jim ale nejde o změnu vlastníka, ale o zabránění fingované změny vlastníka a k tomu je pro ně důkaz zápis v TP. Takže chápu, proč to tam mají.
   Návrat  
5 háček
PříspěvekZaslal: 25.5.2018 , 10:34  Naposledy upravil Hellborn dne 25.5.2018 , 10:50, celkově upraveno 1 krát. Citovat  

K tomu podle mě nemají nárok. Právní titul o změně vlastnictví jsem doložil a papa . Na přepis mám navíc asi 14 dní, pokud se pamatuju, takže od kdy chce pojišťovna počítat zánik? V době, kdy to oznamuju, nejsem vlastníkem a mám nárok na zrušení pojistku k tomuto datu, že to ještě není přepsané není rozhodné.
   Návrat  
3 háčka
PříspěvekZaslal: 25.5.2018 , 10:48   Citovat  

Hellborn: OK, good to know (takže to doložení TP lze považovat svým způsobem za vyčůranost pojišťovny, která tím natahuje dobu pojistky).
   Návrat  
3 háčka
PříspěvekZaslal: 25.5.2018 , 10:58   Citovat  

skyline napsal:
Hellborn: OK, good to know (takže to doložení TP lze považovat svým způsobem za vyčůranost pojišťovny, která tím natahuje dobu pojistky).

Myslim,ze pojistku zrusi k datu prevodu na novyho majitele.
   Návrat  
5 háček
PříspěvekZaslal: 25.5.2018 , 11:03   Citovat  

Měli by k datu prodeje.
   Návrat  
3 háčka
PříspěvekZaslal: 25.5.2018 , 11:26   Citovat  

David.306: z dikce zákona vyplývá, že to mají zrušit k datu oznámení. Je to dle mého skromného názoru dáno tím, že OZ nevyžaduje kupní smlouvu na auto písemnou, ale připouští i ústní.

Takto seskládáno pak dává smysl i co píše jarek a jak je napsán zákon, protože v takovém případě není co dokazovat. V rodině to tak chodí běžně, dáš rodičům prachy a je vyřešeno. Tím pádem pokud já si chci uzavřít svoje pojistění u pojišťovny A a otec je pojištěn u B, prostě jim řekne nazdar a to jim musí stačit.

Přikláním se tedy k původnímu jarkovu tvrzení, že není třeba nic dokazovat a hrátky ve VOP jsou jen jakási snaha zákazníka buzerovat, ovšem kdyby došlo na věc, pojišťovna to řešit nebude (ale stále si myslím, že kdyby chtěla, může to člověku znepříjemnit a v případě špatně vedeného zastoupení i vyhrát).
   Návrat  

Obsah fóra Honda-club.cz   
povinne ruceni?
Fórum: Pokec o autech
Zobrazit příspěvky z předchozích:
 Řadit příspěvky dle: 
Jdi na stránku Předchozí  1, 2 
Zaslat odpověď

Časy uváděny v GMT + 1 hodina